• Instagram
 • wszystko co kreatywne!

  Strony

  ŚWIADOMOŚĆ DOKONYWANYCH WYBORÓW


  Nie znoszę chemii w jedzeniu, a zwłaszcza tej zbędnej. Uważam, że to nienormalne, żeby do kiełbasy dodawany jest groch, a do śmietany skrobia modyfikowana. To przecież absurd! Pewnego dnia kilka lat temu, mając więcej czasu, stanęłam w sklepie przed lodówką z produktami mlecznymi i zaczęłam czytać co w składzie mają te popularnie uważane za 'zdrowe' produkty. Nie mogłam wyjść z podziwu sunąc wzrokiem po nazwach takich jak: skrobia modyfikowana, mączka chleba świętojańskiego, guma guar itp. Łatwo zauważyć pewną zależność, gdzie wraz z częstotliwością pojawiających się reklam danej firmy, wzrasta ilość cukru i chemii dodawanej do ich produktów. O co chodzi? Jogurt naturalny,  w którym nie ma nic naturalnego; mleczny napój dla dzieci z wody, mleka w proszku, cukru, sztucznego barwnika i aromatu!!! Wykluczyłam kupne produkty tzw. mleczne zupełnie z mojego jadłospisu. Jedyny wyjątek to śmietana z prawdziwego mleka kupiona na lokalnym targu. Jako dziecko, będąc na wakacjach na wsi u dziadków, piłam mleko, które sama sobie wydoiłam z krowy:D. Ciepłe, tłuste, z pianką. Teraz, jako pełnoetatowy mieszczuch, który mimo wyjazdów poza miasto rzadko widuje krowy, patrzę na to prawdziwe mleko na targu z mieszanymi uczuciami. Ale jak proszę mamę, to je kupuje i robi z niego kefir, a wtedy tylko truskawki i łyżka miodu, do blendera i koktajl gotowy. To bardzo proste. Oczywiście można polemizować, czy jednak nie prościej iść do sklepu i wybrać 'jogurt' o tysiącu smaków, ale za to ze szkodliwymi dodatkami. Coś za coś.
  Swego czasu prowadziłam krucjatę przeciwko tego typu tolerancji na szkodliwe dodatki w jogurtach/śmietanie/kefirze/serkach/twarożkach, serach. Ale odpowiedź moich znajomych była zatrważająca: 'No ale mnie smakuje'.Ok. Darowałam sobie. 

  Ostatnio mama kupiła mi nowość, która pojawiła się w sklepie, a mianowicie Milkshake Cocio wyprodukowany w Danii. Mnie kraje skandynawskie kojarzą się z naturą, krystalicznie czystą wodą, uczciwością i wysoką jakością. Na pierwszy rzut oka wszystko było ok, zwłaszcza, kiedy porównamy jego skład z innym napojem mlecznym np. stale reklamowanym Mullermilch. Zobaczmy: 

   COCIO
  CHOCOLATE FLAVOUR MILKSHAKE
  84% MLEKA O ZAWARTOŚCI TŁUSZCZU 3,5%,
  CUKIER,
  2,9 % KAKAO ODTŁUSZCZONEGO 1,5%,
  BIAŁKA MLEKA,
  ODTŁUSZCZONE MLEKO W PROSZKU
  STABILIZATOR :KARAGEN
  CENA: 4,10 zł
  Napój nie jest sztucznie gęsty, raczej naturalny w smaku, przyjemnie pachnie, ma świetne opakowanie: szata graficzna a'la lata 50-te w USA, mega wygodne ze świetną wysuwaną rurką. Całość wygląda przyzwoicie, zachęca do spróbowania.
  MULLERMILCH
  MLEKO O SMAKU WANILIOWYM
  MLEKO CZĘŚCIOWO ODTŁUSZCZONE,
  MAŚLANKA,
  CUKIER,
  DEKSTROZA,
  LAKTOZA (Z MLEKA),
  SKROBIA MODYFIKOWANA,
  BARWNIK: KAROTEN,
  STABILIZATOR: KARAGEN,
  AROMAT,
  WITAMINA E, B6, B2, B1
  CENA: 1,99 zł
  Ciężko mi ze spokojem wypowiedzieć się na ten temat. Dwa słowa: chemia + cukier.

  ... natomiast zainteresowała mnie nazwa KARAGEN, obecna w obu napojach. Przez to, że przez dłuższy czas nie miałam kontaktu z produktami mlecznymi ani mięsnymi (przetworzonymi) jakoś nie słyszałam/widziałam tej nazwy. Zatem co się pod nią kryje? Wpisując do wszechwiedzących Google tytuły rezultatów 'krzyczą' z ekranu SZKODLIWE! 

  E 407 
  KARAGEN 
  wielocukier, odznacza się dużą aktywnością biologiczną - jest m. in. immunostymulatorem (1)
  Od lat powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym środek żelujący, stabilizujący i zagęszczający  m.in.w: serkach twarogowych, deserach mlecznych, śmietanach, słodkich śmietankach, lodach, mlekach smakowych, mleku w proszku, margarynach, ale także w: dżemach, wędlinach, konserwach, kiełbasach, wędzonkach, tłuszczowych kremach cukierniczych, sosach i kremach owocowych, sosach pomidorowych, sosach sałatkowych, czy galaretkach.
  Karagen hybrydowy uważany jest za środek rakotwórczy, dopuszczony jest jednak do spożycia lecz w ograniczonych ilościach. Niektóre badania wskazują na związek spożywania karagenu z nowotworem (także złośliwym), owrzodzeniem czy zapaleniem jelit (2)

  Poddaję te informacje pod rozwagę. Każdy ma wybór i może decydować o tym co spożywa. Wygląda na to, że najprawdopodobniej nieświadomie narażamy się na jedzenie chemikaliów, o których nam się nie śniło, w pozornie zdrowych produktach mlecznych. Myślałam, ze znalazłam coś naturalnego i zdrowego. Niestety. Ten post miał wyglądać bardziej optymistycznie, ale zgłębiając temat dotarłam do zgniłego środka. Jeżeli komuś te produkty smakują, proszę bardzo. Tylko świadomie. 

  Masz problemy ze zdrowiem czy cerą, maści i tabletki nie pomagają? Zastanów się, może przyczyną jest to, co dostarczasz organizmowi wraz z pokarmem.

  2. Badania prof. Joanne K. Tobacman, Klinika Internistyczna Uniwersytetu w Iowa, USA oraz opinia IARC  Międzynarodowej Agencji Badania Raka

  0 komentarze :

  Prześlij komentarz

   

  Etykiety

  RECENZJE (171) URODA (164) kosmetyki (157) KUCHNIA (79) DIY (76) KREATYWNIE (74) PRZEPIS (74) NOWOŚCI (63) koreańskie kosmetyki (43) deser (34)

  Prawa autorskie

  Nie zgadzam się na kopiowanie grafik, zdjęć i tekstów oraz publikowanie ich w formie elektronicznej lub drukowanej bez mojej wiedzy i zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

  klub ekspertek

  Google+ Badge

  FACEBOOK

  MÓJ INSTAGRAM