• Instagram
 • wszystko co kreatywne!

  Strony

  CZEGO NIE KUPOWAĆ NA PREZENT, A CO JAK NAJBARDZIEJ TAK


  Na pewno większość z was miała kiedyś dylemat, jaki prezent kupić osobie, którą dopiero mamy poznać. To ciężkie zadanie, ale powiedzmy, że możemy się ograniczyć do minimum informacji od naszego wspólnego znajomego i na tej podstawie kupić jakiś klasyk w dobrym guście. Wielkim błędem jest ingerencja w czyjąś strefę prywatną, z narzuceniem swoich gustów. Co na przykład?
  Proszę bardzo:
  * perfumy/kosmetyki kierunkowe (przeciwtrądzikowe, przeciwzmarszczkowe, itp) - to chyba największy grzech! To potwornie osobista rzecz, a poza tym nie ma innej kategorii wyboru np.: perfum jak tylko kupienie tych, które nam, a nie potencjalnie tej osobie, się podobają. No bo jak inaczej? Mnie zdarzyło się otrzymać taki prezent, od osoby (mężczyzny), która nie potrafiła mnie rozgryźć. Kupując perfumy, które miałam w jej mniemaniu używać, (a z zapachem nie polubiliśmy się od pierwszego 'niucha') chciała mieć pewność, że to jej się udało. Bzdura! A kysz!
  * element dekoracji domu - przyniesiony na parapetówkę - o zgrozo, w tym przypadku nie ma to jak sprezentować np.: wazon/6 kieliszków/zegar/stojak na wino/skrzynkę na klucze kupione według swojego gustu, komuś, kto właśnie urządził mieszkanie/dom we własnym stylu. Nie rzadko to jak kwiatek do kożucha. A dopóki taki koszmarek się 'przypadkowo' nie rozbije, jesteśmy na niego skazani, na wieczność. Gracenie czyjejś nowo zdobytej/urządzonej przestrzeni powinno być przestępstwem. Co zatem? Multum opcji: wino, karta podarunkowa do np.: IKEI (sklep, w którym jest duży wybór), komplet ściereczek kuchennych (nie ważne jaki wzór, zawsze się przydadzą, ważne, że dobrej jakości), drewniane akcesoria do gotowania, deska do krojenia (nigdy za dość), własnoręcznie upieczone ciasto/ciasteczka, domowej roboty konfitury/sok z malin/chutney, itp.
  * tzw 'dzieła sztuki', czyli coś w rodzaju: figurek z 'porcelany', obrazów (każdy lubi co innego), witrażyków, malowanych talerzyków, płaskorzeźb, odlewów z brązu, kołatek do drzwi (nie wszyscy kochają retro). Błąd. Niepraktyczne prezenty do kosza.
  * biżuteria. Nie da się kupić biżuterii, jeśli kogoś nie widzieliśmy, ani nie rozmawialiśmy z nim. Dla nas akurat ten naszyjnik jest najpiękniejszy, dla kogoś innego może być szczytem kiczu. Doprawdy nie wiem, co myślą osoby, które decydują się na taki pomysł.
  * ubrania - nie, nie i jeszcze raz NIE
  * płyta z muzyką, albo książka

  Jest jeszcze kategoria faux pas, czyli wtopy totalne:
  * kosmetyki przeciwzmarszczkowe dla teściowej
  * alkohol dla teścia, który jest diabetykiem
  * bukiet kwiatów dla alergika
  * pudełko czekoladek dla osoby nieustannie będącej na diecie
  * komplet ręczników lub zestaw do kąpieli dla kogoś, kto nie przepada za wodą
  * pluszak dla dziecka nad wiek wyrośniętego
  Są też prezenty nieformatowe/nietypowe, ale trafione mimo minimum informacji:
  * prenumerata (może być 6-miesięczna, nie musi być od razu na cały rok) magazynu dla kogoś z pasją, nie ważne jaką, bo teraz prasa pisze na każdy temat. Człowiekowi pochłoniętemu pasja fotografii nie kupimy aparatu, ale może dzięki magazynowi nauczy się czegoś nowego (ok. 80zł)
  * karnet na taniec towarzyski/karate/naukę języka obcego (ok 140zł na miesiąc)
  * jednorazowe warsztaty kulinarne/wizażystów (ok. 170zł)
  *  jazda na gokartach na profesjonalnym torze (jedna runda 8 minut 35zł)
  * bilet do wykorzystania na dowolne wydarzenie kulturalne: opera/balet/kino (od 25zł)
  Wystarczy pomyśleć, no i nie trzeba kupować prezentu samemu. Zawsze znajdzie się chętny do 'składki'.
  ~
  Moja sytuacja była jednak różna od tych, wymienionych powyżej. Dlaczego? Ponieważ nie tylko nie znałam tych osób, ale także kraju ani kultury. O mojej wyprawie do Meksyku napiszę w późniejszych postach, teraz o dylemacie w doborze prezentów dla teściowej i przyszłej siostry, bo te okazały się być najtrudniejsze.

  Jakiś czas biłam się z myślami, nie mogłam wymyślić nic takiego super. Kilka standardowych zasad do prezentu eksportowego musiało zostać zachowanych:
  * produkt polski
  * dobrej jakości
  * w rozsądnej cenie, żeby nie był nadto zobowiązujący
  * jak najbardziej trafiony
  * ogólnie w dobrym guście.
  Ponieważ strój krakowski odpadł na początku, a z uwagi na barierę językową wiele opcji też poszło się bujać, poddałam się i postanowiłam wysłać uprzejme zapytanie o preferencje. Oczywiście przekazane przez moja drugą połówkę. Na moje szczęście zostało to odebrane z entuzjazmem i oto co otrzymałam:
  - teściowa - kosmetyki przeciwzmarszczkowe
  - siostra - ze wszystkiego będę zadowolona
  Ok. Dwie moje ulubione firmy kosmetyczne, którym ufam i wierzę w ich jakość?
  GoldenRose oraz Ziaja
  Nieco podszkoliłam się w wiedzy o kosmetykach dla osób starszych ode mnie (ważne, żeby na kremach nie było napisane np.: 60+, kiedy teściowa jeszcze 55 nie skończyła, bo to samobójstwo)
  Dla teściowej wybór padł na serię ANNO D'ORO LIFTING SOLUTION - KREM NA DZIEŃ, KREM NA NOC, SERUM POD OCZY I WOKÓŁ UST, PEELING W SASZETKACH, a dla siostry (ze zdjęć z fb wynikało, że lubi makijaż i manicure) miłe panie z Golden Rose pomogły mi dobrać kolory szminek i lakierów dla osoby o urodzie Evy Longorii (zdjęcia z fb). kupiłam dwa błyszczyki, dwie szminki: matowa i normalną oraz 6 lakierów do paznokci. Na ilość zakupionych kosmetyków miała wpływ zniżka -20% z Avanteen (specjalnie kupiłam za 2,99zł). Teraz już mogę powiedzieć, że prezenty były jak najbardziej trafione, i od razu z entuzjazmem wypróbowane i noszone:) Strzał w dziesiątkę!

  0 komentarze :

  Prześlij komentarz

   

  MeetBeauty

  MeetBeauty

  Prawa autorskie

  Nie zgadzam się na kopiowanie grafik, zdjęć i tekstów oraz publikowanie ich w formie elektronicznej lub drukowanej bez mojej wiedzy i zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

  FACEBOOK