• Instagram
 • wszystko co kreatywne!

  Strony

  'OFIAROWANA. MOJE ŻYCIE W SEKCIE SCJENTOLOGÓW' JENNA MISCAVIGE HILL


  Jak już kiedyś mówiłam prawdziwe historie darzę znacznie większa sympatią niż te będące kreacją zupełnie fikcyjną. Oczywiście są od tego wyjątki, jak choćby moje kochane książki: Harry Potter, Władca Pierścieni czy saga Zmierzch - bez wątpienia niedoścignione ideały. Muszę jednak przyznać, że biografie, mimo iż są prawdziwe, nie są moimi ulubionymi pozycjami literackimi, ponieważ najnormalniej w świecie strasznie mnie nudzą. Przeważnie nie mogę przebrnąć przez niezwykle rozbudowany rozdział obejmujący dzieciństwo, kiedy to wybitne osobowości tego świata miały przejawiać swoją niezwykłość już w kołysce. Tiaaa... Ale również i w tym przypadku wyjątek być musi ... mój ko... tam tadam tam tam tam ... ulubiony współczesny heros, czyli ZLATAN, którego biografia 'Ja, IBRA'  RECENZJA TUTAJ (KLIK) bezpowrotnie skradła moje literackie serce:D
  Jakiś czas temu kierunek moich zainteresowań zwrócił się ku fascynującemu zjawisku.  Zaraza, która rozprzestrzenia się we współczesnym świecie. Zaczęło się od poszukiwania ciekawych filmów dokumentalnych BBC na YouTube. Wybór padł właśnie na jeden o scjentologii, który bezpowrotnie rozbudził moją ciekawość o tej organizacji. A konkretnie aspekt demaskowania zła jakie wyrządza ta 'religia', ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, za przyzwoleniem rządów wielu krajów. Jak zrozumieć fenomen tej przepełnionej absurdem sekty, jej oderwane od rzeczywistości funkcjonowanie w społeczeństwie i bezkarność w powszechnym praniu mózgów jej wyznawców?
  Moja chęć poznania prawdy rozpoczęła się niewinnie od programu Panorama stacji BBC oraz reportażu 'Secrets od Scientology' reportera Johna Sweeney'a DO OBEJRZENIA TUTAJ (KLIK - j. ang.). sprzed kilku lat i uaktualnienia do obecnej sytuacji po istotnych wydarzeniach w strukturze 'kościoła'  DO OBEJRZENIA TUTAJ (KLIK - j. ang.). Wtedy uzyskałam ogólne informacje, zarysowany całokształt zagadnień związanych z kontrowersyjnością tej organizacji. Dlaczego powinno się zacząć właśnie od tego? Ponieważ wiele istotnych w całej sprawie nazwisk dostaje swoją twarz i prościej jest ogarnąć ogrom ważnych kwestii, mechanizmów działania, dwulicowości oraz w końcu przyporządkowania funkcji w strukturze 'kościoła'  poszczególnym osobom, co wielokrotnie jest kluczowe w zrozumieniu ich zachowań. Postanowiłam zgłębić temat i obejrzałam serie wywiadów z byłymi członkami 'kościoła'. Chciałam wiedzieć z czym się mierzę i gdzie są początki tego wszystkiego. Krokiem w tym kierunku była książka 'Droga do wyzwolenia. SCIENTOLOGIA HOLLYWOOD I PUŁAPKI WIARY' Lawrence Wright'a RECENZJA TUTAJ (KLIK).  Po jej przeczytaniu miałam wreszcie szerokie spektrum wiedzy, dość obiektywnej, na temat przyczyn, początków, historii i struktury 'kościoła' oraz informacji dotyczących samego twórcy scjentologi L. Rona Hubbard'a. Uzupełnieniem tej książki, a może raczej jej zobrazowaniem, jest dokument 'Going Clear: SCJENTOLOGIA HOLLYWOOD I PUŁAPKI WIARY' DO OBEJRZENIA TUTAJ (KLIK), o którego zakaz emisji z taką determinacją 'kościół' scjentologiczny walczył z HBO. Czym oczywiści zrobił mu gigantyczną reklamę.  Warto też zobaczyć wywiad z Leah Rimini, jedną z gwiazd amerykańskich sitcom'ów i exscjentolożkę, która nie owija w bawełnę demaskując szokujące praktyki w organizacji  TUTAJ (KLIK).
  Sprawne manipulowanie informacjami prowadzi do tego, że obraz samej organizacji jest niezwykle mętny, a sam 'kościół' jest raczej niechętny do komentowania otaczających go kontrowersji. Jedynym źródłem wiedzy o wewnętrznych strukturach i praktykach są członkowie opuszczający 'kościół' z różnych powodów. Ich świadectwa demaskują brutalne i nieludzkie systemy działania tej sekty. Jeśli śledzić informacje docierające zza oceanu, gdzie swoją główną siedzibę ma 'kościół', to nagle okazuje się, że w ostatnich latach wielu najważniejszych  i najwyższych rangą członków, zrezygnowało z członkostwa w tej farsie. Dlaczego? Co ich do tego skłoniło? Właśnie o tym jest ta książka:
  OFIAROWANA. 
  MOJE ŻYCIE W SEKCIE SCJENTOLOGÓW.
  JENNA MISCAVIGE HILL
  jak żadna inna wcześniej, z niezwykłą precyzją opisuje drogę, jaką 6-letnie dziecko wrzucone do destrukcyjnych mechanizmów działania sekty, samotnie zmaga się stopniowo i mimowolnie tonąc w pseudo-religii bez reszty. Ciężko opisać w kilku zdaniach to wszystko, co Jenna ujawnia o życiu jakie wiodła pod okiem wielkiego brata, swojego wuja Davida. Niezwykle ciekawa relacja przepełnionych absurdem wydarzeń, których świadkiem była ona i jej rodzina. Aż trudno w to wszystko uwierzyć, ale nie da się tego zignorować, ponieważ opisy wielu ex członków są identyczne.
   Fantastyczna książka dla tych ciekawych świata, przedstawiająca świat brutalnych zasad, reguł bez sensu, inwigilacji, dzieci zmuszanych do pracy, rodzin rozdzielanych wbrew woli, propagandy, fałszu i manipulacji. Rzeczywistość pokazana oczami osoby, której świadomie udało się uciec ze świata sekty, która niemal zupełnie ubezwłasnowolniała ją od kilkunastu lat, niszcząc jakiekolwiek przejawy samodzielnego myślenia.
  TRZEBA PRZECZYTAĆ! POLECAM:)
  A dla chętnych  polecam film 'Bitwa o Ziemię' (Battlefield Earth: A Saga of Year 3000) reż. Roger Christian, będący ekranizacją powieści L. Rona Hubbard'a, w całości wyprodukowany przez scjentologów, z główną rolą ich naczelnego celebryty Johna Travolta'y. Tylko dla ludzi o ... dużej cierpliwości. Totalna chała! Nie bylam w stanie obejrzeć więcej niż 20 minut. Nie dałam rady... jeszcze widzieć takich fajnych aktorów w tak absurdalnych rolach... trauma. Ale to nie zmenia faktu, że film doskonale obrazuje podejście tej 'religii' do WOGS (nie-scjentologów): film zrobił niesamowita klapę nie dlatego, że był beznadziejny, a dlatego, że nikt nas nie rozumie, nie docenia i wszyscy są przeciwko nam. Tiaaa.... Mhmmm!

  0 komentarze :

  Prześlij komentarz

   

  MeetBeauty

  MeetBeauty

  Prawa autorskie

  Nie zgadzam się na kopiowanie grafik, zdjęć i tekstów oraz publikowanie ich w formie elektronicznej lub drukowanej bez mojej wiedzy i zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

  FACEBOOK