• Instagram
 • wszystko co kreatywne!

  Strony

  LAWENDOWE LOVE, CZYLI JAK WYKORZYSTAĆ LAWENDĘ - WORECZKI ZAPACHOWE Z LAWENDĄ


   Nadszedł czas na zbiory lawendy, a przynajmniej tej z mojego ogródka :) Naturalnie wyschła na wyjątkowo prażącym tego lata słońcu. Mam przygotowanych kilka pomysłów, jak ją wykorzystać tak, aby mieć z niej jak największy pożytek. Nie jestem zwolenniczką np.: cukru lawendowego, ponieważ wiem, że jeżeli w ogóle go użyję, to na pewno nie więcej niż kilka razy, a takie okazjonalne i przymusowe zużycie nigdy nie sprawia mi radości. Uwielbiam zapach lawendy, który koi zmysły, wycisza i usypia błogim rozmarzeniem. Ale co może najważniejsze, odstrasza mole, sezonową zmorę miłośników naturalnych tkanin. Nie znoszę chemicznych preparatów o wątpliwych właściwościach, przerażającym składzie, strasznym zapachu i ostrzeżeniem na opakowaniu przed niebezpiecznym kontaktem ze skórą. Brrrr.... dlatego naturalnym wyborem w zagospodarowaniu części zbiorów było przeznaczenie ich na:
  WORECZKI ZAPACHOWE Z LAWENDĄ
  Naturalnie, ekologicznie, z wykorzystaniem lokalnych darów natury prosto z grządki za domem:)
  Kiedy z upływem czasu zapach lawendy znacznie osłabnie, niezaszyty bok woreczka posłuży do wymiany lawendy na nową, bez konieczności naruszania woreczka lub na materiał czy bezpośrednio na lawendę możemy dać kilka kropel olejku z lawendy, który ma podobne działanie kojące jak naturalne kwiaty. Dzięki tak prostemu zabiegowi możemy aromat utrzymać przez okrągły rok, aż do następnych zbiorów.

   CO BĘDZIE POTRZEBNE:
  wysuszona lawenda, płótno lub inny dość gęsto pleciony i przewiewny materiał, ozdobne wstążeczki (ok. 80 cm na jeden woreczek), nitka i igła, nożyczki, nożyk, kartonik tekturowy (jako szablon) opcjonalnie naturalny olejek lawendowy.
   1. Aby powstał taki taki oto woreczek zaczynamy od zrobienia szablonu z kartonika dociętego do rozmiaru dwukrotnie większego jak wielkość woreczka docelowego. 2. Przycinamy płótno do wielkości szablonu. W moim przypadku jest to prostokąt o wielkości 8x20 cm. 3. Z wstążeczki odcinamy dwa kawałki długości ok. 40 cm każdy.
   4. Zaczynamy od złożenia płótna na pół, wyśrodkowania obu wstążeczek i złożenia ich po obu stronach płótna. Następnie równo zszywamy jeden bok. 5. Wtedy to tworzy się taka oto kieszonka. 6. Przed zszyciem drugiego boku trzeba dociąć lawendę (dołączając także łodyżki) do wielkości woreczka i ciasno ułożyć.
   7. Powinno to wyglądać mniej więcej tak. 8. Teraz zszywamy drugi bok jednocześnie zostawiając  wstążeczki tak, aby utworzyły uchwyt.  9. Szew zakańczamy solidnymi supełkami :D
  10. Wolne końce wstążeczek wiążemy w piękne wstążeczki :) 11. Docinamy ... 12. ... oraz podpalamy końce, aby wstążeczki się nie snuły... I GOTOWE! Woreczki wystarczy zawiesić na wieszakach w szafie, aby zapach rozprzestrzenił się i chronił nasze ubrania. Wyglądają pięknie, a dzięki materiałowemu woreczkowi lawenda się nie pokruszy, więc nie zabrudzi ubrań ani im nie zaszkodzi.
  I JAK WAM SIĘ PODOBA TAKI SPOSÓB NA WPROWADZENIE LAWENDOWEGO ZAPACHU DO WNĘTRZA DOMU? CZY WY TAKŻE GO LUBICIE? A MOŻE MACIE WŁASNE, NIEZWYKŁE POMYSŁY NA WYKORZYSTANIE LAWENDY? PODZIELCIE SIĘ NIMI W KOMENTARZACH:)
   

  8 komentarze :

  1. Ale piękne! :)
   Zapraszam na nowy post! https://jaglusia.wordpress.com/2016/07/29/migdalowe-ciasto-z-malinowym-dzemem-chia/

   OdpowiedzUsuń
  2. Wizualnie lawenda bardzo mi się podoba, ale za zapachem nie przepadam ;)Tak czy inaczej woreczki śliczne :)

   OdpowiedzUsuń
  3. Ale piękny pomysł! Masz każdy wieszak ozdobiony takim woreczkiem? Jak tylko wrócę z wakacji robię zamówienie na lawendę i tworzę takie woreczki!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Nie, nie każdy, bo by mi lawendy nie starczyło:D 3-4 woreczki na szafę wystarczą:)Super... pięknie to wygląda, do dzieła:)

    Usuń
  4. Te saszetki są prześliczne! Sama ostatnio robiłam, ale takie tradycyjne, twoje podobają mi sie jeszcze bardziej ze względu na możliwość zawieszenia na każdym wieszaku :)

   OdpowiedzUsuń

   

  MeetBeauty

  MeetBeauty

  Prawa autorskie

  Nie zgadzam się na kopiowanie grafik, zdjęć i tekstów oraz publikowanie ich w formie elektronicznej lub drukowanej bez mojej wiedzy i zgody (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

  FACEBOOK